Πλούτος του Αριστοφάνη (διασκευή) σχ. έτος 2011-2012

Στη θεατρική ομάδα του σχολείου 2011-2012 συμμετείχαν μαθητές (15) και καθηγητές (5) με κοινό μεράκι και ζήλο, να δημιουργήσουν στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο τους, μια παράσταση που θα μιλήσει στις καρδιές όλων.

Με αυτό το σκεπτικό επέλεξαν τον ΠΛΟΥΤΟ του Αριστοφάνη. Η υπόθεση γνωστή: Ένας οικογενειάρχης, ο Χρεμύλος, ψάχνοντας τρόπο να εξασφαλίσει άνετη ζωή για το γυό του, απευθύνεται στο μαντείο. Ο χρησμός που πέρνει είναι να ακολουθήσει τον πρώτο που θα δει βγαίνοντας από εκεί. Έτσι και θα γίνει. Ακολουθεί λοιπόν, έναν τυφλό, κουτσό, κακομοίρη ανθρωπάκο, που τελικά είναι ο "ΠΛΟΥΤΟΣ".  Με τη βοήθεια του παμπόνηρου δούλου του, πείθει τον Πλούτο να πάει με το μέρος του. Καλεί και τους φίλους του (χορός) να μοιρασθούν τη χαρά του. Όσοι έχασαν τα κεκτημένα τους διαμαρτύρονται έντονα (Πενία -Συκοφάντης).

Τα ερωτήματα του έργου διαχρονικά:

• ποιοί κατέχουν τον πλούτο;
  • μοιράζεται δίκαια ο πλούτος;
  • αλλάζει ο πλούτος τον χαρακτήρα του ανθρώπου;
  • αρκεί ο πλούτος για να 'μαστε ευτυχισμένοι; ....

ο χορός θα στείλει το τελικό μήνυμα :

• Δικαιοσύνη
  • Αξιοκρατία